A Fenntarthatóság Workshop 2020. március 25-én 18:00 órától 19:30-ig került megrendezésre online formában.
A workshop témája „Mindennapi szemetünk és elektronikai hulladékaink” volt. A beszélgetést elindította és irányította Dr. Schnitchen Csaba (Sākṣi-gopāla Dāsa), főiskolai docens.
A workshopon 10-12 hallgató vett részt. A témafelvetésben érintett kérdéskörök a következők voltak: a szemetelés káros következményei a talajra, az élővizekre és a levegőre vonatkozóan; értékes nyersanyagok elpazarlása; az energia elpazarlása; a 4R koncepció; a mikroműanyagok; a mobiltelefonok nyersanyagigénye, előállítása és hulladékkezelése.
A témafelvetést követően élénk beszélgetés alakult ki a témáról, mely során többen kérdéseket is feltettek, továbbá gyakorlatilag minden résztvevő megosztotta gondolatait, tapasztalatait. Voltak, akik a mélyebb filozófiai és teológiai összefüggésekre voltak kíváncsiak, mások inkább a gyakorlati megoldások iránt érdeklődtek. A moderátor maga is válaszolt a kérdésekre, de sok értékes hozzászólás hangzott el a hallgatók részéről is. A beszélgetés eredményeképpen a résztvevők sok hasznos, a gyakorlatban alkalmazható javaslattal és elméleti háttértudással gazdagodtak. A beszélgetés kb. 20 perccel túl is nyúlt az előre meghatározott időkereten.
Többen kifejezték igényüket további hasonló program iránt. Volt, aki azt mondta, hogy akár hetente is lehetnének ilyenek. A programból tanulságként levonhatjuk, hogy a későbbi workshopok esetében érdemes lenne még nagyobb hangsúlyt fektetni a fenntarthatóság gyakorlati aspektusaira.
Írta: Dr. Schnitchen Csaba (Sākṣi-gopāla Dāsa)